Carcano Mod. 91/38 Carabine, 6,5 x 52 Carc., puška opakovací, použitá

Carcano Modello 91/38 Cavalleria - použitá karabina pro jezdectvo se sklopným bajonetem, stav velmi dobrý

6 500,00 Kč vč. DPH
5 371,90 Kč bez DPH
Dostupnost
Momentálně nedostupné
Prodej pouze na zbrojní průkaz + u zbraní nákupní povolení!
  • Kód produktu: LI CARC M91 38C
  • EAN kód: 9055446600278
  • Hmotnost: 3.143 g
  • Výrobce: CARCANO

Carcano Modello 1891/38 Cavalleria

ráže 6,5 x 52 Carcano

kapacita 6 Nb v nábojovém rámečku

 

Puška Carcano Modello 1891 v ráži 6,5 x 52 mm byla do italských ozbrojených sil zavedena již roku 1892 a nahradila tak veškeré předchozí modely pěchotních pušek (zejména Vetterli). Někdy bývá označována jako Mannlicher-Carcano díky užití obdobného nábojového rámečku, nicméně jejím primárním konstruktérem byl Salvatore Carcano z turínské zbrojovky. Ten na zbrani spolupracoval s generálem Giacomem Paravicinem ze státního arzenálu v Terni, takže se lze setkat také s označením Carcano-Paravicino.

Pěchotní puška byla v italskými ozbrojenými silami záhy použita v první italsko-etiopské válce, dále v italsko-turecké válce a zejména pak v první světové válce. Zde se standardní pěchotní puška se svou značnou délkou ukázala jako málo praktická zejména při boji v zákopech, ale i v typicky italských podmínkách horských bojišť. Proto následně vzniklo několik odlišných variant zkrácených pušek, tzv. karabin. Nejrozšířenější jsou karabiny M.91/24 TS, následně M.91/28 TS, pak také raritní M.91/28 Tromboncino (s granátometem) či karabina pro jezdectvo M.91 Carabine. Mnohé z těchto zbraní vznikly úpravou stávajících pěchotních pušek, takže jsou na nich k nalezení jak původní výrobní údaje (výrobce, rok výroby), tak doplňková signatura označující úpravce a rok úpravy.

V období před druhou světovou válkou se italské ozbrojené síly rozhodly pro změnu ráže a zavedení nového moderního náboje 7,35 x 51 Carcano. Pro tento náboj vznikla modernizovaná puška Modello 38. Jenže následné válečné události vedly k rapidně zvýšené poptávce po pěchotních zbraní a přezbrojení by v takové době nebylo reálné - vznikla by situace, kdy by vojska v poli mohla mít dvě obdobné zbraně v různých rážích, což by byla logistická katastrofa. Takže se i modernizované pušky M.38 začaly vyrábět i ve starší ráži 6,5 x 52. Takové varianty se zpravidla označují jako Modello 1891/38. Takzvaná "krátká puška" (Fucile Corto) Carcano 1891/38 si zřejmě nehynoucí popularitu získala jako údajný nástroj Harveyho Lee Oswalda, jenž s ní dle oficiální verze třemi výstřely zavraždil amerického prezidenta Johna Kennedyho.

Karabiny Carcano různých verzí zůstaly jako rezervní zbraně ještě dlouhou dobu po skončení druhé světové války v italských skladech jak u armádních tak policejních složek. Mnohé se tak dochovaly ve vskutku vynikajícím stavu.

 

 

Zatím nebylo hodnoceno
Ohodnotit tento produkt
Tento produkt zatím nebyl hodnocen žádným zákazníkem.
Načítám, prosím vydržte...