Webley & Scott Mark IV .38 S&W, revolver použitý

Facebook Twitter
  • Kód LI WEBLEY MARKIV
  • Šířka 3,7 cm
  • Výška 10,8 cm
  • Délka 18,5 cm
  • Hmotnost 655 g
  • Dostupnost Skladem 4ks

Legendární britský revolver s automatickým vyhazovačem nábojnic ve verzi Pocket


Cena bez DPH: 6 198,00 Kč
Cena s DPH: 7 500,00 Kč


Webley & Scott Mk.IV

 

Revolvery Webley & Scott provázejí britské ozbrojené síly po celou dobu jejich moderní historie od druhé poloviny 19. století až do současnosti, i když dnes už pouze jako ceremoniální zbraně. Od počátku uvedení nového revolveru na jednotný náboj v roce 1887 se jednalo o typickou zbraň s děleným rámem a se sklopnou horní částí rámu s hlavní a nábojovým válcem, přičemž sklopením hlavně byl aktivován automatický mechanismus řídící pohyb osy centrálního vyhazovače nábojnic (řešení již před tím bylo užito u revolverů S&W Schofield a Russian, ale ty byly pouze jednočinné). Spolu s dvoučinným spoušťovým a bicím mechanismem toto řešení udělalo z revolverů Webley & Scott vemi výkonnou a pohotovou služební zbraň.

 

Původní ráže .455 byla posléze změněna na .38/200 (což je náboj ráže .38" se střelou o hmotnosti 200 grainů), jejímž soudobým ekvivalentem je náboj .38 S&W. Se změnou ráže byl revolver zmenšen a odlehčen a vyráběl se v několika modelových řadách a verzích, přičemž za druhé války byl v modifikované verzi vyráběn rovněž u konkurenční zbrojovky Enfield (za což musela britská vláda vyplatiti W&S kompenzaci, i když nejde o identické zbraně a v mnohém se liší; vnější podobnost je však značná).

 

Pro policejní účely a zejména pro skryté nošení byla vyvinuta verze Mk.IV Pocket (kapesní), jenž má kratší hlaveň a zkrácenou rukojeť.

 

Aktuálně jsou tyto revolvery zajímavým sběratelským artiklem, oblíbeným pro nijak přemrštěnou cenu a ve valné většině případů výborný stav, umožňující jejich užití pro rekreační střelbu. Soudobý náboj 38 Smith & Wesson nahrazující původní britský, dnes již nevyráběný náboj .38/200, je relativně snadno dostupný - například zde od muničky Magtech.

 

Zbraně mají jednak stále platné britské zkušební značky a jednak jsou přeznačené soudobou značkou CIP N.

 

Kapacita: 6

Délka hlavně: 3 - 3,9" (76 - 101 mm)
Ráže: .38 S&W

Napište svou recenzi

S odesláním recenze souhlasíte s těmito pravidly, v případě že recenze nebude splňovat naše pravidla publikace, nebude zveřejněná.